Miedwiediew odpowiada szefowej MSZ Niemiec. Pokazał zdjęcie
Dania i Holandia poinformowały w niedzielę, że przekażą Ukrainie samoloty F-16. Pierwszych sześć maszyn ma zostać dostarczonych w okolicach Nowego Roku. Dania ma przekazać łącznie 19 myśliwców. Holandia posiada w sumie 42 egzemplarze F-16, ale jeszcze nie zdecydowała, czy wszystkie trafią na Ukrainę.
Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock, komentując decyzję Danii i Holandii o przekazaniu Ukrainie myśliwców F-16, stwierdziła, że to "wspaniały dzień dla tego kraju, a tym samym dla całej Europy".
Miedwiediew odpowiada Bearbock i straszy Europę
Do tych słów odniósł się na platformie X (dawniej Twitter) Dmitrij Miedwiediew, były prezydent i były premier Rosji, obecnie wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa FR.
«"To dobry dzień dla Ukrainy, a tym samym dobry dzień dla Europy» – tak Annalena Baerbock skomentowała decyzję o wyposażeniu banderowskich braci niemieckich nazistów w samoloty F-16. Ta kobieta to federalna minister spraw zagranicznych z nieukończoną edukacją szkolną" – napisał.
"Nie dajcie się ponieść zabawie samolotami w piaskownicy, dzieci. Jeden z tych następnych «dobrych dni» może stać się ostatnim w Europie" – stwierdził Miedwiediew, dołączając zdjęcie zestrzelonego niemieckiego samolotu z czasów II wojny światowej.
Ukraina nie będzie mogła atakować celów w Rosji myśliwcami F-16
Duński minister obrony Jakob Ellemann-Jensen powiedział, że Ukraina może używać przekazanych F-16 tylko na swoim terytorium. – Przekazujemy broń pod warunkiem, że zostanie ona użyta do wypchnięcia wroga z terytorium Ukrainy. I nie dalej – podkreślił. – Takie są warunki, czy chodzi o czołgi, czy o myśliwce czy cokolwiek innego – dodał.
Prezydent Ukrainy Wołodomyr Zełenski powiedział w niedzielę, że zachodnie samoloty wzmocnią obronę powietrzną Ukrainy i pomogą jej w kontrofensywie przeciwko siłom rosyjskim.
W zeszłym tygodniu Stany Zjednoczone zatwierdziły wysłanie myśliwców F-16 na Ukrainę z Danii i Holandii, jak tylko zakończy się szkolenie pilotów. Poinformował o tym szef amerykańskiej dyplomacji Anthony Blinken w liście do swoich duńskich i holenderskich odpowiedników.